Roczne podsumowanie działań pomocy humanitarnej Małgorzata Gawęcka 2023-03-28

Roczne podsumowanie działań pomocy humanitarnej

Dokładnie dziś 28.03.2023 roku mija rok od pierwszego zorganizowanego przez Fundację transportu pomocy humanitarnej na teren Ukrainy.

W ramach programu „Solidarni”, od początku naszych działań zrealizowaliśmy 36 transportów rzeczowej pomocy humanitarnej. Dostarczono w ten sposób ponad 1000 palet pomocy w postaci produktów spożywczych, agregatów prądotwórczych, przetwornic, gotowych paczek żywnościowych i sprzętu medycznego, które trafiły bezpośrednio do Lwowa, skąd zostały rozdystrybuowane do najodleglejszych punktów na mapie Ukrainy.

Nasze transporty uzupełniamy o produkty, które są odpowiedzią na niecodzienne prośby płynące z różnych miejsc Ukrainy.  W ten sposób  dostarczyliśmy np. laski dla niewidomych w Pokrowsku, w obwodzie donieckim. Z kolei dzięki zaangażowaniu kieleckich szkół, dostarczyliśmy zimowe ubrania dziecięce, w tym duże ilości kurtek, wcześniej zebranych i przesegregowanych przez pracowników spółki, prosto do obwodu charkowskiego.

Środki Fundacji oraz środki pozyskane od naszych partnerów biznesowych oraz innych fundacji, którym podobnie jak nam – nie jest obcy los cierpiących w tym konflikcie, wyniosły ponad 1 700 000 zł. Dodatkowo zapewniamy realizację transportów m.in. z Caritas Polska czy innych podmiotów i Fundacji. Dzięki dodatkowej współpracy dostarczono łącznie z pomocą naszej Fundacji w przeciągu roku, na teren Ukrainy, pomoc humanitarną o równowartości ponad 3 300 000 zł.

W przeciągu ostatnich miesięcy wsparliśmy transport wyposażenia tymczasowych mieszkań dla przesiedleńców w obwodzie lwowskim, przewożąc pralki, lodówki, materace, łóżka oraz pozostałe elementy umeblowania do miasteczek tymczasowych w obwodzie lwowskim. Zapewniliśmy transport sprzętu do długofalowych napraw wodociągów przekazanych z miasta Poznania do miasta partnerskiego – Charkowa.  Miejscem do którego trafia nasza pomoc jest także miasto partnerskie Kielc – Winnica. Wspólnie z Miastem Kielce w rocznicę wybuchu wojny oraz z okazji 65-lecia współpracy obu miast zorganizowaliśmy zbiórkę publiczną produktów żywnościowych „Kielce dla Winnicy”. Produkty otrzymane od mieszkańców całego województwa świętokrzyskiego zostały dostarczone do miejsca docelowego na początku marca tego roku.

Dzięki zorganizowaniu sprawnego mostu logistycznego oraz dużej odwadze i chęci niesienia, poszliśmy o krok dalej i od października uczestniczymy w transportach produktów bezpośrednio do najbardziej potrzebujących tego osób, które pozostały blisko linii frontu.  Dostarczana przez nas pomoc trafia w pierwszej kolejności do magazynu we Lwowie, a następnie jest dzielona na mniejsze samochody, które transportują produkty do ukraińskich miast i miasteczek. Dotychczas dotarliśmy m.in. do mieszkańców terenów wyzwolonych, takich jak: Kupiańsk i Bałaklija – obwodu charkowskiego czy Chersoń, ale także do Charkowa, Krzywego Rogu, Odessy czy Pawłohradu. Dzięki pełnemu zaangażowaniu naszych pracowników uczestniczyliśmy już w 9 takich konwojach. Poprzez stały kontakt i współpracę poznajemy bieżącą sytuację dotyczącą niezbędnych do życia potrzeb oraz bezpośrednio wspieramy miejscowych.

Na zdjęciach, udzielona pomoc humanitarna w Kupiańsku i Bałakliji (obwodu charkowskiego) i Chersoniu, w okresie po wyzwoleniu obszarów z okupacji rosyjskiej oraz mapa miejsc do których dotarła pomoc humanitarna, której transport wsparła Fundacja „Kaganek”.