Spektakl w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich „Nigdy Więcej” Małgorzata Gawęcka 2023-11-10

Spektakl w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich „Nigdy Więcej”

Na podstawie umowy o współpracy podpisanej z Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie wystawiliśmy spektakl słowno-muzyczny o znamiennym tytule „Nigdy Więcej”.

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie jest muzeum historyczno-martyrologicznym, którego celem jest zachowanie pamięci o 817 spacyfikowanych w czasie II wojny światowej polskich wsiach. W 1943 roku niemieckie siły policyjne w wyjątkowo okrutny sposób spacyfikowały wieś Michniów, zabijając 12 i 13 lipca 204 mieszkańców. Z biegiem lat Michniów stał się centrum pamięci i symbolem męczeństwa mieszkańców polskich wsi.

W roku przypadającym na 80. rocznicę tych wydarzeń zorganizowaliśmy wyjątkowy spektakl „Nigdy więcej”. Jest to spektakl słowno-muzyczny poświęcony ofiarom pacyfikacji Michniowa i innym ofiarom II wojny światowej, którego premiera miała miejsce na terenie Mauzoleum.

Wydarzenie miało formułę interaktywnego widowiska, a jego akcja rozgrywała się niemal na całym terenie Mauzoleum. Widzowie, prowadzeni przez Przewodnika, podążali do kolejnych miejsc, a ich podróż przypominała procesję ze stacjami, podczas których odbywały się kolejne epizody widowiska. Procesja ruszyła od wejścia na teren Mauzoleum, przechodząc pod górę – aż po las. Całość poświęcona została ofiarom II wojny światowej, a jego forma pozwoliła zaangażować uczestników w wyjątkowy sposób – uwrażliwiając na minione wydarzenia i zwiększając wiedzę.

Podczas spektaklu mieliśmy zaszczyt gościć członków Stowarzyszenia Pamięci Narodowej „Czwartak”, majora Bogdana Eubicha, porucznika Józefa Lużyńskiego oraz porucznika Mieczysława Marszałka. Po zakończeniu spektaklu panowie złożyli podpisy na pamiątkowej tablicy „80-ciu dla 80. rocznicy zagłady wsi Michniów”. Cieszymy się z przyjęcia zaproszenia i możliwości przedstawienia w nowej formule wydarzeń sprzed 80 lat, goszcząc naocznych świadków historii.

 

Zachowanie pamięci o przeszłości, szczególnie tej, która dotyczy naszego najbliższego otoczenia, ma szczególne znaczenie, dlatego zachęcamy do wspólnego jej upamiętnienia.

Zapraszamy do obejrzenia pełnego zapisu ze spektaklu: Nigdy Więcej

Scenariusz i reżyseria: Leszek Zduń

Muzyka: Rafał Odrobina

Aktorzy: Agata Klimczak-Kołakowska, Magdalena Gleba, Leszek Zduń

Kwartet Floridus

 

Organizator: KAGANEK Fundacja Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej INDUSTRIA S.A.

 

Partnerzy: Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach